Hamsili Köfte Nedir?

Hamsili Köfte Nedir?

Karadeniz mutfağının başlıca ürünleri, mısır unu, karalahana ve fasulyedir. Fakat Karadeniz denildiğinde hepimizin aklına ilk gelen deniz ürünleridir. Karadeniz’i deniz mahsulleriyle biliriz. E bu deniz ürünlerinin mutfağa girmesi de elbette kaçınılmaz. Karadeniz’in kıyı kesimlerinde balıkçılığa büyük önem verilir ve bunun başında da hamsi gelir.

Karadeniz’de hava sürekli olarak yağışlı ve kapalı olması sebebiyle besinlerin kurutularak saklanması ve kurutulmuş ürün tüketilmesi mümkün değil. Besin gıdaları da bu sebeple genellikle salamura ve turşu yapılarak saklanır ve tüketilir. Bu durumda Karadeniz bölgesinin kendine has mutfağını ortaya çıkarmıştır. Karadeniz mutfağında en yaygın yemekler; mısır çorbası, laz böreği, mıhlama ve karalahanadır. Tabi Karadeniz’de balıkçılığın yaygın ve ön planda olması balık çeşitlerinin de mutfağa katılmasını sağlamıştır. Balık çeşitlerinin basitçe kızartması ya da ızgarası yapılmıyor. Birçoğumuz balık türlerinin tavada kızartmasını ya da ızgarasını yaparız. Balık en büyük gıda çeşidi olunca pişirme teknikleri gelişmiş ve farklı ürünlerle birleştirilmiştir. Bunlardan belki de en ilginç karşılayacağınız hamsili köftedir. Birçoğumuz Karadeniz bölgesinde hamsinin her çeşit yiyeceğinin yapıldığı hikayesini hep duymuşuzdur. Fakat hep bir hikaye olarak da kalmıştır. Hamsili köfte kısaca, temizlenmiş hamsi, pazı gibi yine yöresel yeşillikler, sarımsak, yumurta ve mısır unu ile birlikte oluşturulan harcın dilenirse, köfte şeklinde yapılıp kızgın yağda kızartarak ya da kek gibi tepsiye yayılarak fırında pişirilmesiyle elde edilen bir yemek türüdür. Bir balık severseniz, özellikle de hamsi severseniz bayılacağınız bir lezzet olduğu kaçınılmaz. Kek ya da köfte yiyor gibi ama hamsili bir şey.

Oldukça derinlemesine ve nasıl ortaya çıktığına dair tarihsel bir açıklama bulunmasa da, tamamen yöresel koşulların ve alternatif oluşturma çabasının büyük bir sonucu olduğu ortada. Belki bu yazımızdan sonra bir hamsili köfte yaparak ailenizi şaşırtabilirsiniz.


Oyla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir