Fındık Hakkında Merak Edilenler

Fındık Hakkında Merak Edilenler

Fındık Türkiye’de yoğun olarak Karadeniz bölgesinde yetişen ve Huşgiller ailesinden gelen bir besin türüdür. Fındık içerisinde bol miktarda yararlı yağ ve nişasta bulundurmaktadır. Demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum ile beraber çinko bakımından da oldukça zengindir. Bunların dışında E vitamini, protein ve Omega 3 bulundurmaktadır. Bu kadar çok vitamin ve mineralleri içerisinde bulunduran fındığın saymakla bitmeyecek kadar çok da faydası var tabi ki. Şimdi biraz bu faydalarını inceleyelim.

Efendim öncelikle fındık büyük bir enerji kaynağıdır. Her gün düzenli olarak tüketmek kişilerin vücut gelişimlerini desteklerken enerji de verir. Gün içerisindeki beden ve zihin yorgunluğunu gidererek canlılık sağlar. Siz siz olun, fındığı es geçmeyin…

Günlük bir bardak fındık tüketimi kişi vücudunun ihtiyacı olan E vitamininin %86’sını karşılamaktadır. Bununla birlikte A ve C vitaminleri açısından da güçlü antioksidanlar barındırır. İçeriğindeki bu vitaminler sinerjik bir etkiye girerek yaşlanmayı önler. Kaz ayaklarınızdan, alın kırışıklıklarınızdan şikayetçiyseniz ya da kırışıklık fobiniz varsa, fındık tüketimine derhal başlayın.

“Amaaan, altı üstü bir fındık!” deyip geçmeyin. Sıradaki faydası fazla kilolarından şikayetçi olanlara gelsin efendim. Genelde bu yemişin tüketimi, içerisindeki yağ oranından dolayı kısıtlanır ve kilo aldırıcı özellikte olduğu düşünülür. Ama çağımız teknoloji çağı, devir değişti! Yeni bilgilerimiz ise yemeklerden önce yarım avuç fındık tüketmek mideyi doyurduğu ve iştahı kapattığı yönünde. Yemeklerden önce, özellikle de akşam yemeklerinden önce yarım avuç fındık yemek kilo yapmazmış. Bu yaz tüm fazla kilolarınızdan fındık sayesinde kurtulabilirsiniz. Fakat siz yine de kantarın topuzunu fazla kaçırmayın! 😉

Depresyona, strese girmeden önce bir avuç alın bakalım. Sonra isteseniz de depresyona giremeyeceksiniz. B6 vitamini, aminoasitlerinin düzgün çalışması ve sinir sistemimiz açısından önemlidir. B6 vitamini eksikliğinde sinir sistemimizin çalışması için gerekli olan senteze engel olur. E B6 vitamini de fındıkta bolca olunca, yiyin yiyin, yedikçe depresyondan kurtulun.

Fındığın faydaları saymakla bitmiyor tabi, o kadar çok faydası var ki hangisinin daha önemli olduğuna karar veremiyorsunuz. Son olarak bir faydasından daha bahsedelim ve yazımıza burada noktalayalım. Kemik gelişiminde süt kadar fındık da oldukça etkili. Yüksek miktarda kalsiyum ve magnezyum deposudur kendileri. Öyle ki kemiklerdeki ani kalsiyum düşüşlerini bile engelleyebilir.

E bu kadar bilgi bizden, okuması, öğrenmesi sizden.


 

Oyla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir