Dondurma Tarifi

Dondurma Tarifi

Malzemeler

5 sb süt

1 yemek kaşığı salep

1,5 sb toz şeker

Yarım paket vanilya

400 gr sıvı krema

3 adet yumurtanın sarısı

İsteğe göre 2 adet damla sakızı

Yapılışı:

Vanilya çubuğunu ikiye bölün. Ardından bir tencereye koyup üzerine süt, toz salep ve toz şekerin yarısını ilave edin. Tahta kaşık yardımıyla karışımın kıvam almasını sağlayın ve koyulaşınca ocaktan alıp içinden vanilya çubuğunu çıkararak bir kenarda soğumaya bırakın. Ardından bir karıştırma kabı çıkarın ve içine kremayı aktarın. Mikseri yüksek devirde çalıştırarak kremayı güzelce çırpın.

Çırpma işlemi bittikten sonra başka bir karıştırma kabı çıkarın ve içine yumurta sarılarını ve toz şekerin kalan kısmını aktarıp karışım iyice karışana dek çırpın. Bu yumurtalı karışım pürüzsüz bir kıvam alınca cam bir kaseye aktarıp yumurta sarılarının benmari usulü pişirin. Benmari usulünü uygularken yumurta sarılarının sıcak su buharında kesilmemesi için karışımı çırpma teliyle sürekli ve hızlıca karıştırın. 5 dakika kadar bu işlemi sürdürüp toz şekeri yumurta sarısı içinde tamamen eritin. Ardından karışımın bulunduğu cam kaseyi soğuk su dolu bir kabın içine alarak bu kez de soğumasını sağlayın.

Tencerede bekleyen sütlü karışımın içine yumurtalı karışımı karıştırarak yavaş yavaş ekleyin. Tüm malzemeler birbirine karıştıktan sonra bu karışımı kremayla birleştirin. Bir kek kalıbının ya da cam kasenin içini streç filmle kaplayıp hazırladığınız bu dondurma karışımını içine aktarın. Üzerini spatulayla düzleyip streç filme kapattıktan sonra derin dondurucuda 8-10 saat bekletin. Dondurmanız hazır. Afiyet olsun.

Oyla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir