Yağlama mı? (Şebit Yağlaması)

Yağlama mı? (Şebit Yağlaması)

Yağlama (Şebit Yağlaması) Kayseri yöresine ait geleneksel bir yemek çeşididir. Bir gün Kayseri’ye yolunuz düşerse, “Kayseri’de ne yiyebilirim?”, “Kayserinin neyi meşhur?” diye soracak olursanız, size önce Kayseri mantısını sonra Kayseri yağlaması diyeceklerdir. Tamamen Kayseri ile özdeşlemiş bir yemek olup yine Kayseri’ye özgü bir kültürü pekiştiren bir yemektir. O da Kayseri’de çok yaygın olan bağ kültürüdür. Sadece bir kültür olarak görmekten ziyade, oldukça seveceğiniz bir yemek olduğunun da garantisini verebiliriz. Bir düşünün; elle açılan ince lavaşların üzerine kıymalı, domatesli ve biberli bir sos dökülüyor. Ve bu 8-10 kat şeklinde yapılıyor. Sonrasında ise üzerinde bolca gezdirilen sarımsaklı yoğurt ile lezzet zirvesine ulaşıyorsunuz. Şimdi bakalım bu yemek nasıl ortaya çıkmış, çoğunlukla ne zamanlarda yeniliyor!

Kayseri’nin En Meşhur 5 Yemeği için tıklayın

Kayseri İle Özdeşleşen Yemek: Kayseri Yağlaması

Kayseri’de çoğu insanın bizim yazlık kışlık olarak bildiğimiz iki evleri vardır, bunlardan birine bağ evi denir. Havaların ısınmasıyla insanlar bağ evlerine gider, arkadaşları, akrabaları ve tüm sevdikleriyle bir araya gelir, bu bağ evlerinde vakit geçirirler. İşte bu zamanlarda yaygın olarak yapılan bir yemektir yağlama. Hatta vazgeçilmezidir diyebiliriz. Eskiden bağ evlerinde toplanan akrabalar saç üzerinde yağlama dediğimiz yemeği yaparlar, hep birlikte afiyetle yerlerdi. Günümüzde ise evlerde, daha çok ocakta veya fırında yapılan bir yemek halini almıştır. Bu geleneksel yağlama, adından da anlaşılabileceği gibi yağlı, yoğurtlu, kıyma soslu ve sıcak sunulan bir yemektir. Kayseri yemekleri arasında başı çeken bu yemek, bundan dolayı da öyle düğün, nişan, kız isteme, sünnet, doğum günü gibi özel günlerde yenen bir yemek değildir. Genelde eve gelen misafirlere veya günlük aile içi yemeklerde yapılan, severek yenilen bir yemektir Kayseri yağlaması.

Yağlamanın yapılışı Kayseri’de bilmeyen hiçbir kadın, hiçbir genç kız yoktur. Tabi bunda yapılırken kadının rolünün çok büyük olması etkilidir. Uğraştırıcı bir yemek olmasıyla beraber, harika bir lezzete sahip olan bu yemek anneden kızına geçerek yayılıp, devam etmektedir. Bu sebeple de Kayseri yöresel yemekleri arasındaki yerini hep koruyacaktır diye düşünüyoruz. Size de kesinlikle denemenizi tavsiye ederiz.


Yağlama Tarifi için tıklayın.


 

kayseri yağlaması

 

Oyla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir