Karnıyarık mı?

Karnıyarık mı?

Karnıyarık nedir? Türk mutfağının belli başlı patlıcan yemeklerinden biridir. Yine yapımı zahmetli, tadı ise dillere destan bir yemektir. Hemen hemen bu yemeği sevmeyen yoktur (tabi patlıcan sevmeyenler hariç). Patlıcan ile kıymanın bir araya gelerek oluşturduğu bu lezzet Osmanlı sofralarında afiyetle yenmeye başlamış, o zamandan bu zamana sevilerek gelmiştir. Her ne kadar çok bildiğimiz, yaygın bir Türk yemeği olsa da, karnıyarık tarihçesi hakkında bilgi bulmak, karnıyarık nereye ait sorusuna cevap bulmak oldukça zor. Ama ulaştığımız bilgilere göre bu yemek ilk olarak Selçuklu zamanında yapılmaya başlanmış. Patlıcanı oldukça seven bir emir için bu sebzenin her türlüsü aşçıbaşı tarafından yapılmakta imiş. Sürekli et ve diğer sebzeleri yanında servis eden aşçıbaşı bir gün eti patlıcanın içine koymayı düşünmüş ve emir de oldukça beğenmiştir. Haliyle bu yemek sıkça yapılmaya başlanmış ve önce sarayda, sonra da oradan yayılmıştır.

Peki karnıyarık nerenin yemeğidir? Kesin bir bilgi olmamakla beraber, tarihçesinde bahsedilen emirin Sivas emiri olduğu hakkında tahminler bulunmaktadır. Bu bilgiye dayanarak karnıyarık yemeğinin yöresi olarak Sivas civarını gösterebiliriz. Bu yemek de, Sivas yöresinin harika lezzetlerinden biridir.

Yıllardır imam bayıldı karnıyarık ile birbirine karıştırılan bir yemektir. imam bayıldı ile karnıyarık aynı mı şeklinde sorular sürekli sorulmaktadır. İkisi de bir patlıcan yemeği olmasından ve görüntüsünden dolayı çok karıştırılır. Ama aralarındaki fark oldukça basittir. Karnıyarığın içi kıyma ile doldurulurken imambayıldı sadece sebze ile yapılır, içine et koyulmaz. İçi sebze ile doldurulduğundan karnıyarığa göre farklıdır. Bunun yanında imam bayıldının soğuk servis ediliyor olması da bir diğer farklılıktır. Özellikle dikkat edilmesi gereken şey ise patlıcanların kesinlikle acı olmamasına dikkat edilmesidir. Karnıyarığın Sivas yöresine ait olduğu tahmin edilmekle beraber, Selçuklu’dan bu yana ülke geneline yayılmış bir lezzettir. Bununla birlikte de yöreye göre yapılış şeklinde bazı farklılıklar olabilir. Bazı yörelerde fırında yapılırken, bazılarında yağda kızartılmaktadır ya da sulu yemek olarak da yapılabilmektedir. Genellikle yaz aylarında yapılan bir yemek olması sebebiyle, yanında pilav ve özellikle buz gibi cacık ile lezzetine lezzet katar ve çokça serinletir.

Ayrıca bu lezzetli yemeğin kaç kalori olduğunu, aşağıdaki kısımdan öğrenebilirsiniz.


Karnıyarık Tarifi için tıklayın.

Kaç Kalori? tıklayın


Oyla post

6 thoughts on “Karnıyarık mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir