Sivas Köftesi mi?

Sivas Köftesi mi?

Türkiye’de yapılan köfte çeşidi sayısının yaklaşık 300 adet olduğu bilgisine Sivas köftesi yazımız için yaptığımız araştırmalarda ulaşmış bulunuyoruz. Buna ek olarak, bu köftelerin bir bölümü, sebzelerden, balıklardan, tahıllardan ve bakliyattan yapılıyormuş. Ama ülkemizde en bilinenler ve en çok tüketilenler etten yapılan köfteler tabi ki. Bu bilgilerin Sivas köftesiyle ne ilgisi var, bize bu bilgiler niye verdiniz gibi şeyler sakın düşünmeyin. E bu leziz köfte de bir köfte çeşidi, çeşitlerini bilelim, belki bir gün bu bilgiyle bir yerde hava atabilirsiniz. Aklınızın bir köşesinde bulunsun bizce…

Sivas Köftesi Nedir? Tarihi Nedir?

Gel gelelim Sivas köftesinin geçmişine, özelliklerine, kendisini önemli kılan sebeplere. Efendim, Sivas köftemizin lezzet sırlarından birisinin büyükbaş hayvanların yaylalarda yediği kekik olduğunu öğrendik. Bu harika şehrimizin köftesi yaylalarda yetişmiş, sağlıklı büyükbaş hayvanların etinden yapılıyor. Dolayısıyla bu hayvanların yaylalarda yedikleri her şey ete lezzetini veriyor. Kekik de bunlardan birisi. Bunu duyunca Sivas köftesine bir kez daha sevdalandık. Sivas köftesinin dikkat çeken bir özelliği ise etin içinde tuzdan başka hiçbir baharatın, sebzenin, ek ürünün bulunmaması. Bu yüzden bu harika köfteyi yerken, halis muhlis, saf, hayvanın yaylalarda yediği bol kekikle doğal olarak aromalanmış bir et yiyorsunuz. Lütfen yerken bunları düşünün ve hakkını verin.

Kaç Kalori?

Bu harika köftenin adıyla yediğiniz her köfte Sivas köftesi değil ne yazık ki. Gerçek bir Sivas köftesinin eti kekikle beslenmiş 2 yaşındaki hayvanın etinden yapılması, etin bir gün dinlendikten sonra tekrar çekilmiş olması Sivas köftesini, orijinal köfte yapan özelliklerdir. Bu arada her yerde yapılan köfte Siva köftesi değilse, ben nereden bulacağım bu Sivas köftesini, nasıl anlayacağım gerçek Sivas köftesini yediğimi derseniz işte size cevabı: bu köfte tam 2015 yılında güzelce tescillendi. Gittiğiniz restoranda Sivas köftesini seçmeden önce, tescilli Sivas köftesini yapıp yapmadıklarını sorabilirsiniz. Bazı  restoranlarda sormanıza da gerek kalmaz, mekanda Sivas köftesii tescil bayrağını zaten vardır. E bu kadar bilgiden sonra bir Sivas’a gidilir, lezzetli mi lezzetli bol tescilli bu leziz köfteden de yenir tabi ki.


Sivas Köftesi Tarifi için tıklayın.


sivas köftesi
sivas köftesi

 

Oyla post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir