Adana Kebap mı?

Adana Kebap mı?


Adana Kebap aslında, Adana’ya özgü olan, “zırh” olarak bilinen satıra benzer bir bıçak yardımı ile kıyılan parça etten yapılmış bir kebap çeşididir. Adana kebabının diğer kebaplardan ayrılmasını sağlayan en büyük özelliği kullanılan ettir. Bu et doğal ortamda, kendine has yaylalarda yetişmiş erkek koyunlardan elde edilir. Ustalık ve üretim şekli de önemli ölçüde farklılık oluşturur. Hakikisi öyle her etten yapılamayacağı gibi, her yaparım diyene de güven olmaz. Karışım için kullanılan malzemeler de pul biber ve kuyruk yağıdır. Adana Kebabının sunumu da yeşillik, sumaklı soğan salatası ve salatayla yapılmalıdır, bunlarsız tadı tuzu olmaz.

Peki Adana Kebap nasıl yapılır?

Adana Kebap kesinlikle dana etiyle yapılamaz, hakiki ustalar bunu duysa düşer bayılırlar. Adana kebap tarifi’ne göre yalnızca kuzu eti, pul biber ve kuyruk yağıyla yapılmalıdır. Bunların dışında herhangi bir baharat da katılamaz. Çünkü baharatlar etin gerçek tadını geri planda bırakmaktadır.  Yöresel yaylalarda doğal şekilde yetişen en az bir yaşında olan erkek koyunun eti, sinir damar ve yağlarından temizlenerek Adana Kebap yapılır. Temizlenen et bir gün dinlendirilir. Dinlendirildikten sonra zırh denilen bıçakla kıyılır. Kıyılmış ete kuyruk yağı eklenerek tekrar kıyılır. Hazırlanan karışım pul biber ve tuz eklenerek yoğurulur. Yoğurulduktan sonra tekrar kıyılan et suyunu salması için buzdolabında 4-5 saat güzelce dinlendirilir. Etler şişe konulmadan önce el ile suda ıslatılır ve ete sürülerek şişe yerleştirilir. Bu şekilde etin şişten düşmesi engellenmiş olur, ki bu durum hepimizce oldukça önemlidir. Elde kalan su az olmalıdır, çok olması halinde et ateşte haşlanmış olur ve tadı bozulur. Şişlenen etler son olarak şişte 1 saat kadar daha dinlendirilir ve ateşe verilir.

Kaç Kalori?

Adana Kebabı alevsiz, durgun, korlu meşe kömürü ateşinde pişirilir. Pişirme süreci etin kırmızıdan koyu kahverengine dönmesine kadar devam eder. Pişirme sırasında şişler sıkça çevrilir. Etten sızan yağ pide veya ekmeğe bulanır. Eğer sızan yağ bu şekilde alınmazsa yağlar ateşe düşer ve alevlenir bu da pişirme işlemini kalitesizleştirir. Adana Kebabı coğrafi tescilli olduğundan üretimi için Adana Ticaret Odasından izin alınması gerekmektedir. Servis işlemi ise, pişmiş etin yanında közlenmiş biber, domates, mevsim salatası, nane-maydanoz-süs biber-limon tabağı, sumaklı soğan salatası ve ezme ile yapılır. Geleneksel şalgam suyu veya ayran ile tüketilir. Şalgam suyu Adana’ya özgü olsa da tüm kebapçıların menülerinde yer alır, zaten kebabın yanına en çok yakışan da şalgamın kendisidir. Adana biletlerine şimdiden bakmak isteyebilirsiniz…


Adana Kebap Tarifi için tıklayın.


 

Oyla post

One thought on “Adana Kebap mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir