Beyran Çorbası mı?

Gaziantep’in Gizli Lezzeti Beyran Çorbası

Türkiye’de 300’e yakın yemek çeşidiyle 1. Sırada yer alan Gaziantep mutfağı dediğimizde  aklımıza baklavasından, beytisine, lahmacunundan, kebabına birçok çeşit gelir. Fakat Gaziantep’in pek bilinmeyen bir lezzeti var ki, o da Beyran Çorbasıdır. Türkiye’de neredeyse Gaziantep dışında pek bir yerde bulunmayan ve insanlar tarafından bilinmeyen bu lezzetin hikayesine bir göz atalım ve Beyran Çorbası nedir öğrenelim;

beyran çorbası

Öncelikle şunu söylememiz lazım ki, kelime anlamı “aş” olan beyran çorbasının yapımı 12 saat sürüyor ve bu özelliği doğal olarak onu diğer çorbalardan ayrı kılıyor. Gaziantep’de Beyran Çorbası kültürü 1887 yıllına dayanıyor. Rivayete göre, vaktiyle Gaziantep’in İmam Çağdaş adındaki en meşhur ustasının torunu olan Beyran, bu geleneği başlatıyor.  Anlatılana göre, sabahları bir kase beyran çorbası içenin akşama kadar karnı acıkmazmış, bu lezzetli etli çorba oldukça doyururmuş. İmam Çağdaş adındaki usta da, zamanında sinekler çoğalmaya başladığında Beyran döneminin kapandığını söylermiş. Sebebi ise Beyran çorbasının içerisinde oldukça fazla sarımsak barındırmasından dolayı havanın çok sıcak olduğu zamanlarda yenmesinin rahatsız edici olması. Tabi içinde bolca et, sarımsak gibi faydalı gıdaların olması, Beyran Çorbasının faydaları sıralamak istediğimizde bize oldukça yardımcı oluyor. Her ne kadar çoğumuza biraz yabancı gelse de, sıcakta yenmemesinden dolayı Antep sakinleri beyran çorbasını günün erken saatlerinde kahvaltının yanında içip, yöresel geleneğe göre de üstüne bir güzel Menengiç kahvesi içerler.

Kaç kalori?

Bu çorba Gazi Antep’de çoğunlukla lokantalarda yapılır, evlerinde yapan Anteplilere nadir rastlanır. Bunun sebebi ise etin uzun süre usulü ile bekletilmesi gerektiğindendir. Bu sebeple evde yapılması çok meşakkatli bir çorbadır. E tabi evde yapılamayıp sadece restoranlarda yenildiğinden de Gaziantep’te bu çorbayla ünlü, damak zevkinizi doruklara ulaştıracak birçok restoran bulabilirsiniz. Yalnız bu çorba restoranlarda sabah saat 05.00’de servis edilmeye başlanıp, öğlen saat 11.00 gibi sona eriyor. Bunu bilmenizde fayda var, çünkü buu saatten sonra Gaziantep’te Beyran Çorbası içebileceğiniz bir yer bulmanız oldukça zor hale geliyor maalesef. Eğer şehrinizde varsa, ya da Gaziantep’e uğrarsanız mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz bu muhteşem lezzetli çorbayı.


Beyran Çorbası Tarifi için tıklayın.


beyran çorbası

 

One thought on “Beyran Çorbası mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir